Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-06-07 12:21:18
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Wiele kobiet zastanawia się, czy podczas okresu można pływać i kąpać się w basenie, jeziorze, czy morzu? Czy jest to bezpieczne i higieniczne? Szczególnie latem może się przydać wiedza w tym temacie, dlatego mamy dla Was kilka wskazówek.
Pływanie jest aktywnością fizyczną, która wpływa korzystnie na wiele aspektów naszego zdrowia. Podczas pływania wzmacniamy mięśnie całego ciała i dbamy o jego wydolność, a woda ma dodatkowo działanie odprężające. Często kobiety mają jednak wątpliwość, czy w czasie okresu można się kąpać w jeziorze, morzu, czy basenie? Jeśli tylko czujesz się dobrze podczas menstruacji, nie ma przeciwwskazań, aby podczas okresu kąpać się w jeziorze, czy basenie.
Eksperci medyczni są zgodni, że pływanie i kąpiel podczas menstruacji jest generalnie bezpieczne, pod warunkiem zachowania odpowiednich środków ostrożności. O co warto zadbać podczas kąpieli w zbiornikach wodnych tracie okresu:
Używanie odpowiednich środków higienicznych, takich jak tampony lub kubeczki menstruacyjne, jest niezbędne podczas kąpieli w jeziorze czy basenie w trakcie okresu. Zapobiega to wyciekowi krwi menstruacyjnej do wody i zapewnia komfort oraz higienę. Tampony i kubeczki menstruacyjne są w stanie skutecznie zatrzymać krwawienie na kilka godzin, co umożliwia swobodne korzystanie z kąpielisk.
Pływanie w zbiornikach wodnych, takich jak jeziora czy morza, wiąże się z ryzykiem zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Podczas menstruacji kobiecy układ rozrodczy jest bardziej podatny na infekcje, dlatego ważne jest, aby po pływaniu dokładnie umyć okolice intymne i zmienić środek higieniczny. Jeśli masz wątpliwość, co do czystości i stanu wody, lepiej zrezygnować z kąpieli w niej podczas okresu.
Aktywność fizyczna, w tym pływanie, może przynosić korzyści podczas menstruacji. Ćwiczenia pomagają w łagodzeniu objawów PMS, takich jak skurcze, ból pleców i zmęczenie. Pływanie, jako forma lekkiego aerobiku, może poprawić krążenie krwi, co może nawet przyczynić się do zmniejszenia bólu menstruacyjnego.
Aby czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas pływania w okresie menstruacji, warto przestrzegać kilku praktycznych wskazówek:
CZYTAJ TEŻ >> Cytologia - kiedy robić to badanie i na czym polega?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.